11 прашања и одговори за породилните болки

Стравот од болката во текот на породувањето ја прогонува речиси секоја бремена жена дури и од самиот почеток на бременоста. Со години родилките биле препуштени сами на себе, ги толерирале родилните болки. Долг временски период…

5 Митови за бременоста и тежината

Доколку сте бремени, ќе слушнете многу приказни за тоа како да го дознаете полот на бебето до трикови за полесно породување. Но, треба особено да бидете внимателни со митовите околу зголемувањето на телесната тежината и…

Чекор кон полесно забременување!

Отсуството на информација за плодниот период во месечниот циклус на жената е причина број еден во неможноста за забременување. Сознанијата за овулацијата и препознавањето на симптомите на овулација ги зголемуваат шансите за бременост кај секоја…

11 Најчести прашања за ин витро фертилизација

„Таткото“ на првото бебе од епрувета е физиологот Роберт Ердвардс кој за прв пат ја спроведе постапката во 1978 година. Неговата генијалност беше крунисана со Нобелова награда за медицина дури во 2010 година кога во…

Сè што треба да знаете за жолтицата кај…

Дојде долгоочекуваниот миг. Станавте мајка. Додека сè уште се привикнувате на новата улога, доаѓа вашиот доктор и ви вели дека вашето новороденче има жолтица. Немојте да паничите, тоа е нормално. Ви даваме одговор на најчестите…

5 корисни совети за трудници во лето

Поради високите температури и спарнини, летото за трудниците може да биде многу напорно и стресно. Секако треба да ги потсетиме на неколку корисни совети, кои ќе им помогнат полесно да ги совладаат летните горештини и…

3 совети за безбедни денови на сонце со…

Наближувањето на летото буди пријатни чувства асоцирани од долгите сончеви денови, релаксираност, море, плажа, пријатни мигови поминати надвор. Сепак, што е со оние семејства што имаат новороденчиња или многу млади доечиња? Дали и колку е…

Мајчино млеко- незаменлива храна за вашето бебе

Најголема дилема за секоја мајка е која е најдобра храна за нејзиното бебе во првите месеци. Драги мајки, тука нема дилеми. Вашето млеко е незаменливо. Мајчиното млеко е најдобрата и идеална храна за секое новороденче.…