Авокадото го намалува холестеролот

Нутриционистите го класифицираат како храна која претставува вистинска нутритивна бомба. Дали сте знаеле дека содржи повеќе од 20 витамини и  минерали и состојки кои ја блокираат апсорпцијата на холестеролот во телото? Покрај тоа, содржи и…

Совети за правилно и здраво трчање

Трчањето е наједноставна и најекономична физичка активност со која без гладување ќе ослабете здраво и ќе го затегнете вашето тело. Покрај ова ќе ви годи и престојот во природа на свеж ваздух и на пролетното…

Трчам значи постојам – д-р Клементина Кузеска

Спортската активност за подобро здравје, дружењето со позитивните тркачи и атмосферата на Скопски маратон се главните виновници што денес д-р Клементина Кузеска, гинеколог-акушер, е дел од  сите трки во градот. Со својот ентузијазам, спортски дух…

Навреме подгответе се за маратонското трчање

Маратонското трчање претставува една од најисцрпувачките спортски дисципини. Како и кај останатите спортови така и кај маратонот подготовките траат подолг период, со цел постигнување на подобри перформанси. За време на подготовката особено се внимава да…

За постот и здравата исхрана – Д-р Марјан…

Многу актуелна тема во последно време е здравата исхрана и здравиот начин на живеење. Во деновите кога се актуелни божиќните пости, кои се најдолги, заедно со велигденските, се наметнува прашањето дали постите се вклопуваат во…

Зајакнете го здравјето со протеини

Протеините, заедно со водата, се најважните супстанци кои се задолжени за одржување на сите клетки во нашето тело. Бидејќи протеинот подолго се вари, прави да се чувствувате сити: добри вести за луѓето кои се трудат…

Здравата храна за дијабетичарите е како тарапија

Здравствениот предизвик - дијабетесот - е предизвик и на современиот свет, поради што Светската здравствена организација континуирано потсетува дека ова заболување со својот епидемиски карактер е навистина значаен јавно-здраствен проблем. Воедно со се поголемата стапка…

Д-р Александра Хаџи-Димова – Изборот на здрави намирници…

Со диетологот д-р Александра Хаџи-Димова, од одделот за диетологија и нутиционизам на Клиничка болница „Аџибадем Систина“, разговаравме за правилната исхрана, нутриционистички принцип, за диетотерапија и за многу други важни аспекти кои што ги проучува диетологијата.…