Зошто треба да возите велосипед?

Пролетта е идеално време повторно да се вратите на старата навика и да возите велосипед. Овој совршен начин на рекреација одлично се справува со вишокот килограми, но ги затегнува и обликува мускулите. Рекреативното возење е…

Kако да изгубите килограми и во зима

Зимскиот период е познат по наталожување на килограмите, особено во празничните денови. Во овој период вообичаено имаме помалку желба за секојдневните активности, особено за рекреација. Но, за љубителите на зимските спортови рекреацијата во студените денови…

Зошто треба да пешачите

Пешачењето го намалува стресот, го подобрува расположението и ја подигнува самодовербата. Најчесто кога сме лути и нервозни, сакаме да излеземе од дома и да се смириме пешачејќи. И сигурно ви се случило по кратката прошетка…

Придобивките на ароматерапијата

Аромотерапијата е начин на лекување кој се применува за зачувување на здравјето и за превенција и лекување на болестите со помош на нежни движења при масирање со етерични масла. Есенцијалните етерични масла се биолошки активни…

Најчести повреди при скијање

Снежните падини се магнет за уживање за сите генерации. Оние што вистински го сакаат снегот, му се радуваат и уживаат во него. Но, пред да се препуштиме на зимските спортови треба прво да знаеме како…

Трошете калории и додека седите на работа

Седечкиот начин на живот е една од најлошите работи кои можете да ги направите за вашето тело. Но, таква ви е работата и не можете против тоа. Затоа, вежбајте додека седите! Кога целото работно време…

Во топ форма за зимските спортови

Сезоната на зимските спортови веќе е започната, но никогаш не е предоцна да го подготвите своето тело. Кога зборуваме за зимски спортови мислиме најчесто на скијање и сноубординг, спортови кои побаруваат од телото екцесивна активација…