Моќни намирници за подобар имунитет

Вируси, бактерии – често нашиот организам е нападнат, а најмногу страдаат лицата кои имаат послаб имунитет. Затоа, пак, често се зборува за начините како да се зголеми нашата отпорност на вирусите. Колку ќе успееме во…

Хранливи вредности на јајцето

Јајцата се толку хранливи што многу често се нарекуваат и „мултивитамин на природата“. Содржат антиоксиданси и моќни нутритиенти, кои се храна за мозокот. Изобилуваат со витамини, минерали, висококвалитетни протеини, добри масти и хранливи материи. Едно…

ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ И НАМАЛЕТЕ ГО РИЗИКОТ ОД…

Во услови на пандемија на коронавирусот она што постојано се потенцира е дека треба да го подигнеме имунитетот со цел нашиот организам да може соодветно да се одбрани од вируси, инфекции и разни заболувања. Но,…

СО ПРАВИЛНА И ЗДРАВА ИСХРАНА ДО СИГУРНО СЛАБЕЕЊЕ

Покачената телесна тежина e навистина загрижувачки проблем, како во нашата земја така и во светски рамки. Многумина водат вистинска битка со цел губење на вишокот килограми. Но, најважно е да се тргне по вистинскиот пат…

КИНОА – ЖИТАРКА НА 21 ВЕК

Киноата (Chenopodium quinoa) претставува псеудо-житарка што потекнува од Андите, некои ја нарекуваат  „златно зрно“, а овој епитет се должи на нејзиниот исклучителен нутритивен состав. Нутриционистот Ана Антовска објаснува дека таа е богата со висок процент…

КАКО ДА ГО ДЕТОКСИЦИРАМЕ ОРГАНИЗМОТ?

Во периодот на зимата се внесува мрсна храна, газирани пијалаци, алкохол, како и слатки, кои можат да ни го нарушат здравјето, доколку не се внимава на количината на храна и пијалаци што се консумираат. Умереноста…

Нутритивно здрав оброк – намаз од индиски ореви

Појадокот е оброк што не треба да се прескокнува, без разлика на обврските. Овој оброк ни ја дава потребната енергија за извршување на сите дневни активности. Но, секој појадок не значи дека е и здрав.…

Дали навистина појадокот е најбитен оброк?

Има ли вистина во тоа дека појадокот е најбитниот оброк и дали е предуслов за добар почеток на денот? Нутриционистите тврдат дека добро избалансираниот оброк може да придонесе за квалитетен ден и добри резултати во…