Јајцата и ризикот од срцеви заболувања

Појадокот се уште се смета за најважниот оброк во денот. Многу истражувања велат дека само луѓето со ризик од срцеви заболувања треба да внимаваат со јадењето јајца.   Колку жолчки неделно? Доколку имате срцево заболување…

Вистината за храната со поминат рок!

Стоите пред фрижидерот, гледате во амбалажата на храната со поминат рок и се прашувате дали да ја фрлите или не. Не сте единствените. Речиси 91% од потрошувачите ја фрлаат храна поради рокот на употреба напишан…

Вистини за храната без глутен и губењето килограми

Диетите без глутен се најновиот тренд за оние што сакаат брзо да се ослободат од вишокот килограми, но дали е навистина така? Дали глутенот е одговорен за „љубовните спојлери?“ Одговорот е „не“, но ајде да…

7 важни правила за вежбање во летниот период

Летото е сезона кога конечно можете да вежбате надвор, но, бидејќи во топло и влажно време сте подложни на повреди, потребен ви е план пред да почнете да вежбате. Следните совети ќе ви помогнат да…

5 совети да го зајакнете здравјето со протеини

Протеинот денес е актуелен поради голем број производи од житарици, бисквити, лебни производи – па дури и вода! Тој е „гориво“ кое бавно гори. Бидејќи протеинот подолго се вари, прави да се чувствувате сити: добри…

Сите тајни на медот

Mедот храна која може ви го продолжи животниот век Легендата вели медот е храна на боговите. Денеска е тешко да се замисли животот без мед. Тој е храна која може да го продолжи животниот век.…

Медот во служба на убавината

Легендата вели дека медот бил единственото оружје кое Клеопатра го користела за својата убавина. Медот ги содржи сите природни состојки кои ѝ се потребни на кожата. Тој е полн со антиоксиданси, кои се добри за…

Како се лади нашето тело?

Дали сте знаеле дека тело има природен механизам на ладење. Но дали нашето тело успева да се олади и при екстремно високи температури? Еве неколку факти, за тоа како организмот реагира кога температурата ќе стане…