9 причини да бидете среќни

Убава куќа со голем двор или нов автомобил, овие работи нема да ве направат посреќни. Среќата е во едноставните и мали работи кои животот го прават поубав. Во продолжение прочитајте ги нашите неколку едноставни начини…

Д-р Христовски: Работата со деца и рекреативното трчање…

Во пресрет на Скопскиот маратон разговаравме со д-р Антони Христовски, педијатар, кој е првиот член на тимот рекреативни тркачи на Клиничка болница „Аџибадем Систина“. Во својата професија меѓу дечињата е познат повеќе од 25 години,…

Исхрана по породување

Преубавото патување и доживување по доаѓањето на новиот член во семејството ќе ви биде многу полесно доколку добиете квалитетни и едукативни совети и препораки за правилна исхрана по породувањето. Така уживањето ќе биде целосно. Совет…

Авокадото го намалува холестеролот

Нутриционистите го класифицираат како храна која претставува вистинска нутритивна бомба. Дали сте знаеле дека содржи повеќе од 20 витамини и  минерали и состојки кои ја блокираат апсорпцијата на холестеролот во телото? Покрај тоа, содржи и…

Трчам значи постојам – д-р Клементина Кузеска

Спортската активност за подобро здравје, дружењето со позитивните тркачи и атмосферата на Скопски маратон се главните виновници што денес д-р Клементина Кузеска, гинеколог-акушер, е дел од  сите трки во градот. Со својот ентузијазам, спортски дух…

Навреме подгответе се за маратонското трчање

Маратонското трчање претставува една од најисцрпувачките спортски дисципини. Како и кај останатите спортови така и кај маратонот подготовките траат подолг период, со цел постигнување на подобри перформанси. За време на подготовката особено се внимава да…

За постот и здравата исхрана – Д-р Марјан…

Многу актуелна тема во последно време е здравата исхрана и здравиот начин на живеење. Во деновите кога се актуелни божиќните пости, кои се најдолги, заедно со велигденските, се наметнува прашањето дали постите се вклопуваат во…